Flaga Polski

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego, całość w proporcji 5:8. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.

2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych narodowych świąt państwowych – zostało ustanowione przez Sejm uchwałą z dnia 20 lutego 2004.

Największa

Największa powiewająca flaga zawisła dnia 02.05.2018 na latarni morskiej w Świnoujściu. Miala powierzchnię 720 m kw., ważyła prawie 80 kg. Według organizatorów jest to największa na świecie flaga narodowa zawieszona na maszcie. Dotychczasowy rekord świata należał do Grecji (648 m kw.)

Najdłuższa

W dniu 02.05.2018 w Krakowie padł rekord Guinnessa na najdłuższą flagę Polski, która miała 2057 metrów i została rozwinięta między Barbakanem a Wawelem

Demonstracja

3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125. rocznicy uchwalenie polskiej konstytucjie, mieszkańcy Warszawa demonstrowali bialo-czerwonymi flagamai swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza demonstracja z ich użyciem.
Źródło: Duma_i_Szacunek.pdf >>>.

Kolejność

Na terytorium Polski flaga RP ma pierwszeństwo przed każdą inną flagą. O kolejności pozostałych flag decyduje kolejność alfabetyczna państw.